Results

Window Displays, Motorcycle Show, Parade Results, Dog Show and Cornhole have been submitted so far.

Window Displays

Grand Prize

WRGG for their display on broadcasting in Greencastle


History

First Place: Kim Burger’s display on Fisher’s News Agency  

Second Place: ELM Department Store’s Advertising Memorabilia


Household Items 

First Place: Remembering our Foremothers, by the Allison-Antrim Museum

Second Place: Del Martin’s wood carvings


Clothing

First Place: The Jewelry Shop’s display of antique handbags, jewelry, and porcelain shoes

Second Place: Inner Beauty’s Celebration of 10 Years of Fashion and Fun


Toys and Games

First Place: Linda Faith’s display of toys and games from the 1940s on

Second Place: Chatty Chameleon’s display of classic toys


Education

First Place: Pregnancy Ministries, Inc.’s Education – Then and Now

Second Place: The Greencastle Lions Club’s display of services provided by the club


Transportation

First Place: Jennie Lee Kuhn’s Skies Over Greencastle. 

Motorcycle Show Winners

Touring Class: Bob Costa


American Cruiser Class: Laverne Petersheim


Foreign Cruiser Class: James Diller


Antique Class: Steve Ambrose


Custom Class: Larry Niedringhaus


Trike/Sidecar Class: Angel Myers


Sportster Class: Charlie Thomas


Rat Class: Jayson Shatzer


Best of Show: Bob Costa

Parade Results

Best Appearing Aerial Unit

1. Long Meadow VFD

2. New Franklin VFD

3. Sperryville VFD 


Best Appearing Engine

1. Long Meadow VFD

2. Marion VFD

3. New Franklin VFD

4. MMPWVFD

5. Mont Alto VFD 


Best Appearing Squad

1. Marion VFD


Best Appearing Ambulance/ Medic

1. Medic 2


Best Appearing Special Unit

1. Long Meadow VFD

2. New Franklin VFD 


Best Appearing Brush Truck

1. MMPWVFD

2. Marion VFD

3. Mont Alto VFD


Best Appearing Antique Apparatus

1. Jason Barkdoll

2. Long Meadow VFD 


Best Appearing Tanker

1. Marion VFD

2. MMPWVFD

3. Mont Alto VFD


Best Appearing Rescue Engine

1. MMPWVFD 


Best Overall Company

1. Marion VFD


Uniformed Organizations

1. #54 The Roschil Farm

2. #2 Greencastle American Legion Color Guard

3. #3 Post 373 Auxiliary Greencastle

4. #4 $H Baby Beef Club

5. #95 Chatty Chameleon


Jr Organizations

1. #68 Troop 46 BSA

2. #88 Franklin Cty Fair Court

3. #70 Greencastle Flyers 


Majorettes

 1. # 53 Super Star Twirlers 


Dance/Cheer

1. # 21 Hagerstown Heat All Stars


Floats

1. #72 Class of 62 GAHS

2. #41 Lumber Direct

3. # 15 Salem Ridge Church

4. #25 Antrim Diesel Service

5. #62 Greencastle Baptist Church 


Theme Dressed Couple

1. #83 Craig and Diana Doyle Theme 


Dressed Individuals

1. #75 Carolyn Waltz (Moss Spring Villages) 


Community/Civic Groups

1. #48 Make A Wish

2. #43 GAEA

3. #61 Franklin Cty Seeing Eye Puppy Club

4. #65 Wellspan Family Medicine

WINNERS OF 2019 FUN DOG SHOW

1. Most Unusual  

    3rd - ARI -  Dave Miller

    2nd - LUNA -  Reagon, Brody Johnson

    1st - RUBY -  Mallory Pohl


2. Owner/Dog Look Alike     

    3rd - EDDIE. -  Kahl Cordell

    2nd - MILDRED  -  Ashley McCauley

    1st - KYA. -  Parker Nowell


3. Best Vocalist  

    3rd - SHARON. -  Roberta Davis

    2nd - SHILOH. -  Ann Davis

    1st - KYA. -  Parker  Nowell


4. Best Dressed    

    3rd - LUNA -  Reagon, Brody Johnson

    2nd - MAGGIE -  Linda Faith

    1st - WALDO -  McKenley Berkley


5.  Best Trick     

     3rd - ALEXIS  -  Haley Bowman

     2nd - RUCKUS. -  Mason Gelsinger

     1st - ROANOKE  -  Deana Cordell


6.  Smallest       

     3rd - GUS. -  Paxton McClanathan

     2nd - MIA. -  Linda Faith

     1st - STRUDEL. -  Emma Shaw


7.  Largest        

     3rd - LEIA -  Shianne Mowen

     2nd - RUCKUS -  Mason Gelsinger

     1st - COACH -  Cherish Eby


8.  Most Obedient  

     3rd - KYA -  Parker Nowell

     2nd - ROCCO -  River Strait

     1st - YUKON -  Jocelyn Fortson


9. Best Kisser  

     3rd - ZOEY -  Abigal Wolfe

     2nd - SIMON -  Kendall Strait

     1st - RUBY -  Mallory Pohl


10. Prettiest/Handsomest 

      3rd - BELLA -  Jen Steck

      2nd - LIEA -  Amy Beard

      1st - WALDO. -  McKenley Berkley


Jr Handler - GUS -  Paxton McClanathan

    

BEST OF SHOW - RUBY -  Mallory Pohl  


Cornhole Winners

3rd place:  Team T N D comprised of Derrick Mentzer and Tim Davidson


2nd place: Team Cannabaggerz comprised of Randy Wyand and Chris Scheufele


1st place:  Team Harbaugh comprised of Devon Harbaugh and Keith Harbaugh